ÖSTSVENSKA BEAGLEKLUBBEN

Copyright Östsvenska Beagleklubben 2010, webansvarig

BIR

Starmaids Run For Joy

Uppf: Inger Johansson

Ägare: Kenny Jansson

BIM

Dynamic Flyer´s Poch Teddy

Uppf:: Mette o Lars Elmkjaer

Ägare: Britt Neumann

Resultat  från Östsvenska Beagleklubbens


Officiella utställning på Farstanäs

 Lördagen den 27 augusti 2011


Domare: Deryck Player

Valpar: Linda Player


BIR-Veteran

Top Attraction´s Hot And spicy

Uppf o Ägare: Christa Edvardsson

BIM-Veteran

Starmaids I´m A Tiger

Uppf: Inger Johansson

Ägare: Eva Andersson

Helgen 27-28/8 2011 av hade Östsvenska Beagleklubben sin ordinarie höstutställning på Farstanäs utanför Södertälje

I år var det också klubbchow som ordnades tillsammans med Svenska Beagleklubben.

Totalt startade 77 hundar i de olika klasserna.

Vi hade ett underbart väder med sol hela dagen, det fläktade dock en del från vattnet, så det blev inte så jobbigt för hundarna.

Vi hade hämtat en domare från England, som gjorde ett bra jobb. Det tog hela dagen att bedöma hundarna och att komma fram till de olika vinnarna  

Ringen byggdes på Fredagen, och är här klar för att ta emot alla utställare

På Fredagskvällen grillade vi korv och umgicks

Domarparet Deryck och Linda Player

Barn med hund var ett uppskattat och trevligt inslag

Ett annat nytt inslag var partävlingen

Valpklass Hanar

1:a med Hp och BIM-valp

Starmaids Trade Mark

Uppf:: Inger Johansson

Ägare: Lena Bjesse

Juniorklass  Hanar

1:a med CK samt 4:a bästa hane

Torienna´s Alphaville C

Uppf och Ägare: Roger och Lotta Pålsson


Unghundsklass Hanar

1:a med CK

NordV-10 Ob-La-Di´s Freiherr Von Richthofen

Uppf: Morten Johansson

Ägare: Inger Johansson och Madeleine Bäck


Jaktklass Hanar

1:a med CK

J Hedeby Hunting´s Casper

Uppf: Mats o Helene Rundquist

Ägare: Kent Karlstrand


Öppen klass Hanar

1:a med CK och BIM

Dynamic Flyer´s Poch Teddy

Uppf: Mette o Lars Elmkjaer

Ägare: Britt Neumann

Championklass Hanar

1:a med CK

DKCH INTCH CIE NOV-09 KLBCH Dynamic Flyer´s Sient Night Wind

Uppf: Mette o Lars Elmkjaer

Ägare: Britt Neumann

Veteranklass Hanar

1:a  med CK samt 3:a bästa hane och BIM-veteran

SE JCH NO UCH SE UCH Starmaids I´m A Tiger

Uppf: Inger Johansson

Ägare: Eva Andersson

Valpklass Tikar

1:a med Hp och BIR-Valp

Maliwick´s Little Susie

Uppf o Ägare: Madeleine Bäck och Linda Jonsson

Juniorklass Tikar

1:a med CK och 4:a bästa tik

Torienna´s Aniara C

Uppf o Ägare: Roger o Lotta Pålsson

Unghundsklass Tikar

1:a med CK

Klocksberg´s Akita

Uppf: Louise och Mona Nordgren

Ägare: Louise Nordgren

Jaktklass Tikar

1:a med CK

J Starmaids Monday Morning

Uppf o Ägare: Inger Johansson

Öppen klass Tikar

1:a med CK samt 1:a bästa tik och BIR

Starmaids Run For Joy

Uppf: Inger Johansson

Ägare: Kenny Jansson

CERT

3:a I  Jaktklass

J Starmaids Love Song

Uppf: Inger Johansson

Ägare: Kenneth Karjel

Veteranklass Tikar

1:a med CK samt 2:a bästa tik och BIR-Veteran

Top Attraction´s Hot And Spicy

Uppf o Ägare: Christa Edavardsson


Uppfödarklass

1:a med Hp

Kennel McHaire


Parklass

1:a

Starmaids Perfect Partner

Starmaids Paradis Flower

Barn med hund

Emma Dahlgren med Rubens (Bernie)


Bästa Huvud

Dynamic Flyer´s Poch Teddy


Bästa Rörelser

Dynamic Flyer´s Poch Teddy